Je to operační zákrok pomocí kamery, která je zavedena do postiženého kloubu drobnými vpichy. Touto metodou lze kloub nejen důkladně vyšetřit, ale zároveň je možno poškozenou tkáň ošetřit. Výhodami artroskopie oproti běžným metodám jsou velmi malé jizvy, nižší riziko infekce, menší bolestivost, rychlejší rehabilitace a tudíž dřívější návrat k běžným aktivitám. Artroskopie se provádí na operačním sále ve svodné či celkové anestezii.
U kolenního kloubu můžeme pomocí artroskopie provádět tyto výkony:
Jaké používáme přístroje? artroskopická sestava Olympus, VAPR (Johnson & Johnson, USA), Shaver
Doba hospitalizace: 1 den
Anestezie: celková
Rizika: infekce, tromboza
Provádí se při poranění PZV při známkách nestability kolenního kloubu. Cílem operace je obnovit stabilitu kolena a tím pádem zabránit riziku poškození dalších struktur kolena (menisků, chrupavek). Poškozený vaz se nahradí štěpem, který artroskopicky vpravíme a upevníme na místo původního vazu.
Pooperační režim: První den po operaci odstraníme z kolena odsavný drén a převážeme operační ránu. K snížení rizika infekce podáváme 2 dny antibiotika a k prevenci vzniku trombozy podáváme 3 dny nízkomolekulární heparin. Po operaci existuje mnoho rehabilitačních postupů. Všechny postupy mají svá pro a proti a nelze říct, který postup je optimální. Na základě našich zkušeností se nám osvědčil následující postup. Ihned po operaci fixujeme operované koleno ortézou do zahojení operační rány. Během této doby doporučujeme ledování kolena, polohování a posilování operované končetiny, cvičení hlezna, dovolujeme nášlap podle bolestí a doporučujeme nošení elastických punčoch k prevenci vzniku trombozy. Zhruba po dvou týdnech odstraníme stehy, odebereme ortézu a zahajujeme intenzivní rehabilitaci. Cílem RHB je obnovení hybnosti, snížení otoku, posílení operované končetiny a péče o jizvu. Nenastanou-li vážnější komplikace postupně povolujeme následující sporty: plavání (od 2 týdne po operaci), kolo (3 týdny), výklus (2 měsíce). Kontaktní sporty doporučujeme nejdříve s odstupem 5 až 6 měsíců po operaci.
Jaké používáme metody? K náhradě vazu používáme nejčastěji šlachu ze zadního stehna (m. semitendinosus a m. gracilis- tzv. "hamstringy")- dr. Vastl, dr. Kalenda (nebo střední část podkolenní šlachy dr. Šizling, dr. Pultar)
Jaképoužíváme materiály? Horní část štěpu fixujeme pomocí kotvy ToggleLoc Ziploop (firma Biomet) nebo vstřebatelných šroubů ComposiTCP (firma Biomet) a dolní část štěpu zajišťujeme pomocí vstřebatelného šroubu.
Doba hospitalizace: 1 den
Anestezie: celková
Rizika: infekce, trombóza, selhání plastiky, poranění cév a nervů
Úzce spolupracujeme s privátním rehabilitačním zařízením Medeor KV v Karlových Varech.
(Zařízení není smluvním partnerem zdravotních pojišťoven)